...

Yüz Gerdirme

Yüz Gerdirme Ameliyatı Nedir?

Sarkmış ve deforme olmuş deriyi toplamak için yapılan cerrahi operasyonlardır. Zamana bağlı yüz derisinde sarkma oluştuğu için genellikle orta yaş üstü kadınların tercih ettiğini söyleyebiliriz. Bazı durumlarda hastanın hayat standardı, beslenme tarız, uyku düzeni, yoğun stres gibi faktörlerle yaştan bağımsız olarak cildi yorulabilir ve kişinin yüzünde istenmeyen olumsuz bir görüntü oluşturabilir. Hastanın kendisini iyi hissetmemesi bile yüz gerdirme operasyonu için yeterli bir sebeptir. Doktorlar tarafından yapılan tetikler sonucunda hastanın yüz gerdirme ameliyatına uygun olduğu onaylanırsa yüz gerdirme estetik işlemi yapılabilir. Yüz gerdirme ameliyatı çoğunlukla kadınlar tarafından tercih edilen bir estetik işlemi olsa da erkekler hastaların bu tarz estetik işlemlere gün geçtikçe yoğunlaştığını söyleyebiliriz.

 

Yüz Gerdirme Ameliyatına Kimler İhtiyaç Duyar?

Yüzdeki cilt canlılığını yitirmeye ve elastikliğini kaybetmeye meyillidir. Kilo alıp verme beslenme tarzı,  aşırı stres gibi faktörler yüzdeki sarkmaları tetikler ve cildin yaşlanma hızını arttırır. Genellikle 55 yaş ve üzeri kadınların bu ameliyatı tercih ettiğini söyleyebiliriz. Bazen hastanın kendisi; yüzünde oluşan olumsuz görüntüden dolayı bu ameliyata ihtiyaç duyabilir. Hastanede yapılan tekitler sonucunda doktorun onay vermesi ile hasta yüz gerdirme ameliyatı olabilir.

 

Yüz Gerdirme Ameliyat Süreci

Hastanın yüz gerdirme ameliyatına doktor onay verildikten sonra genel anestezi ile işlem gerçekleştirilir. Endoskopik yöntemlerle 1 ila 2 milimetrelik küçük kesiler sayesinde sarkmış olan deri gerdirilir. Cilde yeni bir görünüm kazandırılır. Bu ameliyat izsiz değildir ameliyat izleri saç derisinin içine, kulak önü ve arkasına gizlenir ve zamanla iyileşerek görünmez hale gelir. Yapılacak olan işleme göre ameliyat süresi 4-6 saat sürer. Ayrıca bu ameliyatta hastanın istek ve ihtiyaçları doğrultusunda dolgu, yağ enjeksiyonu, kaş kaldırma, çene estetiği gibi işlemlerde eklenebilir.

 

Yüz Gerdirme Ameliyatı Sonrası

Estetik cerrahi alanında gelişen teknoloji ile hastanın iyileşme süresinin çok daha kısaldığını söyleyebiliriz. Daha önceki süreçlerde hastanın yüz gerdirme ameliyat sonrası çok ağır süreçler geçirerek, morarmalar ve ödemlerin oluşacağını ve bu durumun hastayı uzun bir süre toplumdan uzaklaştıracağı düşünülse de artık günümüzde bu korku ve endişelerin yersiz olduğunu söyleyebiliriz. Endoskopik cerrahi yöntemler ile deriyle verilen hasar minimum seviyede ve hastanın iyileşme süreci hızlanmaktadır. Ameliyattan sonra hastanede kalma süresi bir ila iki gün olarak değişmektedir. Hastanın yüzü ağız ve burun delikleri açık kalacak şekilde sarılır ve sargılar 3 gün sonra çıkartılıp genel kontrol ve pansuman yapılır. Kişinin yüzünde genel morluk ve ödem oluşmuşsa 48-72 saat gibi bir sürede şikâyetleri azalmaya başlayacaktır. Pansuman yapıldıktan sonra duş alınabilir ve dikişler eridikten sonra hijyene dikkat edilmesi şartıyla makyaj yapılabilir.

    

Ameliyat Sonrası Gündelik Hayata Dönme

Ameliyattan sonra ağır işlerde çalışmamak şartıyla yaklaşık 10 gün sonra işe dönülebilir. Yüzdeki hissizlik etkisi zamanla azalır ve tam anlamıyla yok olması yaklaşık bir ay sürer. Bu süreçte hasta çok dikkat etmeli güneş ışınlarına doğrudan maruz kalmamalı, güneş koruyucularıyla cildini zararlı ışınlardan korumalıdır. Bir hafta sonra hafif egzersizlere başlayabilir ve zaman geçtikçe egzersiz süresini uzatabilir. Cilt iyileşme süresinde sigara gibi zararlı maddeler iyileşme süresini yavaşlatır bu yüzden bir ay sigaradan uzak durulmalıdır. Yüz şeklinin tam olarak yerine oturup doğal haline kavuşması yaklaşık 2 ay sürmektedir.

 

 

Yüz Gerdirme Etkisi Ne Kadar Sürer?

Yüz gerdirme ameliyatı doğru planlama ile başarılı doktorlar tarafından yapıldıysa bu sürenin 5 ile 10 yıl arasında değiştiğini söyleyebiliriz. Ameliyat ömrünü kişinin yaşam tarzı etkiler. Yanlış beslenme, aşırı sigara ve alkol tüketimi, spor ve egzersizlerden uzak bir hayat, yapılan ameliyat ömrünü kısaltır ve cilt yaşlanma hızını artırır. Ayrıca önemli etkenlerden biri de hastanın ameliyattan sonra güneş ışınlarına maruz kalmamasıdır. Her fırsatta güneşten korunmalı ve kişisel bakıma önem verilmelidir.

 

Yüz Gerdirme Fiyatı Nedir?

Hastanın ameliyat olacağı doktor ve hastaneye göre Yüz gerdirme ameliyat fiyatları değişir. Cildin deforme durumu, ameliyata yapılacak olan işlemler de ameliyat fiyatını etkileyen faktörlerdir. Daha kesin ve sağlıklı bilgi için doktor ya da hastaneyle doğrudan iletişim geçmek daha doğru olacaktır.

 

Paylaş :


Yorumlar

Yorum Yaz