...

Karın Germe

Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe diğer adıyla Abdomoplasti; estetik cerrahi operasyonlarından biridir. Karın bölgesinde oluşan çatlaklar, deri sarkıklığı ve fazla yağların oluşturduğu olumsuz görüntüyü ortadan kaldırmak için bir takım cerrahi operasyonlara ihtiyaç vardır. Özellikle doğum sonrası karın bölgesinde çatlaklar ve deri sarkmaları oluşur ikinci doğumdan sonra bu miktar daha da artar ve deri tekrar toparlanmayacak şekilde deforme olur. Bu durum kişinin vücudunda istenmeyen bir görünüm oluşturur. Bazen de diyet ve egzersizler ile karındaki yağlar erimez ya da kaslar yeterince güçlü olmadığında kişi istediği görünüme ulaşamayabilir. Karın germe ameliyatına pek çok sebepten ötürü ihtiyaç duyulabilir. Yapılan estetik operasyon ile hastaya istediği formu kazandırmak amaçlanır.

Karın Germe Ameliyatına Kimler İhtiyaç Duyar?

Karın bölgesinde; çatlaklar, deri sarkması ya da fazla yağlanma oluşabilir. Özelikle doğum yapan kadınlarda karın bölgesindeki deri deforme olur ve eski haline dönemez. Obezite gibi geçirilen süreçlerde de kilo kaybından sonra karın bölgesindeki deri sarkmaya başlar ve olumsuz bir görüntü yaratır. Yapılan egzersizler ise cildi eski haline getirmek için yeterli değildir. Daha güzel bir görünüme sahip olmak için karın germe ameliyatına ihtiyaç duyulur. Ayrıca kilolu kişilerin zayıflaması için yapılan bir ameliyat değildir doktorun vereceği tavsiye üzerine hastanın belli bir miktarda kilo vermesi gerekmektedir.  Verilen kilodan sonra ameliyat yapılmaktadır. Genellikle kadın hastalar tarafından tercih edilse de estetik operasyonlara erkek bireylerinde yöneldiğini söyleyebiliriz.

 

Ameliyat Öncesi Planlama Nasıl Yapılır?

İlk muayenenizde cerrahınız genel sağlık durumunuzu,  karın bölgesindeki deri sarkıklığını, kilo miktarını, cilt kalitesini kontrol edecektir. Bu süreçte cerrahınıza geçmiş hastalıklarınızı, alışkanlıklarınızı (sigara, alkol vb.)  mevcut hastalık durumunuz hakkında detaylı bilgi vermelisiniz. Bu veriler ışığında doktorunuz sizin için ameliyat planlama tekniği oluşturup ameliyat öncesi dikkat etmeniz gereken şeyler hakkında bilgi verecektir.

 

 

Karın Germe Ameliyat Nasıl Yapılır?

Ameliyattan önce hasta muayene edilir. Hastanın deri yapısı, sarkma miktarı ve kilosunu analiz ederek ameliyat tekniği planlanır. Eğer deri sarkmaları miktarca az ve göbek deliğinin altındaysa kısmi karın germe ameliyatı tercih edilir. Yaklaşık, 1.5 saat süren kısa işlemli iyileşmesi hızlı olan ameliyattır.

 

Ameliyat genel anestezi ile hastane ortamında yapılır. bazı durumlarda lokal anestezi ya da sakinleştiricilerle de yapılabilir bu durum ameliyatın gidişatına ve doktorunuza bağlı. Tam karın germe ameliyatı yaklaşık 3-6 saat sürmemektedir. Cilt durumunuza göre kullanılacak olan ameliyat teknikleri süreyi etkilemektedir. İç çamaşırın içine gizlenebilecek şekilde iki kalça arası yaklaşık 8 ila 10 cm arası bir kesi yapılır daha sonra göbek deliğinin yerini doğru ayarlayabilmek için göbek çevresine bir kesi daha atılır bu sayede deri gerilmiş olur. Deri altına gizlenen dikişler atılarak pansuman yapılır. Kısmi karın germe ameliyatında ise göbek deliğinin yeri değişmez ve daha kısa bir kesikle ameliyat tamamlanır. Bölgede oluşacak fazla sıvının toplanması için deren adı verilen bir ya da iki tüp takılır. Ameliyattan sonra ise hastaya özel korse giydirilir.

 

 

Karın Germe Ameliyat Sonrası

Karın germe ameliyatının iyileşme süresi yapılan ameliyatının tekniğine göre değişiklik gösterir. Bununla birlikte hastalar 2 ila 3 gün hastanede kaldıktan sonra taburcu olurlar, ilk birkaç gün karın bölgesinde şişlik ve ağrı olabilir bu normaldir. Ameliyattan sonra yaklaşık bir ay süreyle korse giyilmesi tavsiye edilir. Korse giyilmesi iyileşme sürecini hızlandırır ve karın bölgesinin daha hızlı şekil almasını sağlar. Dikişlerden dolayı ağrıların olması normaldir bu süreçte ağır egzersizlerden, ani hareketlerden kaçınılmalıdır. Doktorun verdiği ilaçların düzenli kullanılması ve hijyene dikkat edilmesi gerekiyor. Yaklaşık 10 hafta sonra iş yaşamınıza dönebilirsiniz. Ameliyat izleri iç çamaşırınızla gizleyebileceğiniz izlerdir. Pembe olan ameliyat çizgisi zamanla beyazlayacaktır. Doktorunuzun size verdiği iz kremlerini ve silikon bantları düzenli kullanmaya özen gösterin.

 

 

Karın Germe Ameliyatından Sonra Hamilelik

En çok merak edilen konulardan biri de karın germe ameliyatından sonra hamile kalmanın herhangi bir komplikasyona neden olup olmayacağıdır.

Karın germe ameliyatı hamileliği etkileyecek ya da herhangi bir komplikasyon yaratacak bir ameliyat değildir. Doğumdan sonra karın bölgesinde tekrardan bazı sarkmalar meydana gelecektir.  Daha önce ameliyat olmamış hamile kadınların karın germe ameliyatı için bir yıl beklemeleri daha sağlıklı olacaktır. Bu süreçte anne, bebeğini emzirir ve egzersizlerle verebileceği kadar kilo vermiş olur. Doktorunuz ile konuşarak karın germe ameliyat öncesi ya da sonrası hamilelik süreçleriyle ilgili daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz.

 

Karın Germe Ameliyat Fiyatları Nedir?

Karın germe (Abdomoplasti) ameliyat fiyatları hastane ve ameliyatı yapacak olan hekime göre değişiklik gösterir. Ayrıca yapılan muayene neticesinde kısmi karın germe ya da tam karın germe ameliyatlarına göre de fiyatlar değişiklik gösterir. Ameliyat olmak istediğiniz hastane ya da hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

 

Paylaş :


Yorumlar

Yorum Yaz