...

Burun Estetiği

Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Buruna daha güzel ve estetik bir görünüm kazandırmak amacı ile yapılan ameliyatlara burun estetik ameliyatı (rinoplasti) verilmektedir. Estetik burun ameliyatı günümüzde en sık yapılan ve olumlu sonuçlanan ameliyatlardan birisidir.

Günümüzde çok fazla tercih edilen bir işlemdir. Birçok kişide başarılı sonuç ortaya koyar ve insanların memnun olmasını sağlar. Kişilerin operasyon için uygun olup olmadığına karar verildikten sonra, işlem yapılabilir. Bu bağlamda; burun estetiği ile daha estetik bir görünüm sağlanılır.

 

Burun Estetik Ameliyatı Neden Yapılır?

Kişinin yüzünde burun şeklini beğenmemesi sonucunda yüze daha uyumlu olacak bir burun tasarlanır ama burun estetiği ameliyatı sadece yüzde estetik bir görünüm sağlanması adına yapılan bir operasyon değildir. Hastanın nefes alma gibi sorunları varsa yapılan muayeneler sonucunda ameliyata karar verilebilir. Çoğu zaman burun kemiğinin yamuk olması ya da hastanın nefes almakta güçlük çektiği durumlarda burun estetik ameliyatı ile bu sorunlar giderilir.

Burun estetiğinde yapılan işlem kıkırdak ve kemiklerin yapısını değiştirerek buruna yeniden şekil vermek, daha estetik burun şekli oluşturmak için bazen kemikleri ve kıkırdakları kesmek, bazen de tam tersine eksik yerlerini tamamlamak ve şekillerini değiştirmek gerekiyor. 

 

Burun Estetiği Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hastanın görüş ve istekleri doğrultusunda nasıl bir burun oluşacağına karar verilerek ameliyat teknik planlaması oluşturulur. Rinoplasti ameliyatı genel anestezi uygulanarak yapılan bir ameliyattır. Doktorlar tarafından hangi yöntem kullanılarak yapılacağına karar verilir. Açık ve kapalı olmak üzere, farklı teknikler söz konusudur.

Açık burun ameliyat tekniği; burun deliklerinin ortasındaki deri kesilir ve bu sayede daha rahat ve etkin bir şekilde çalışmak mümkün olur. Ameliyat sırasında burun kemiği kırılmaz, oluşacak yeni şekille göre burun kemiği kesilir ya da törpülenir.

Kapalı burun ameliyatı tekniğinde ise, deriye herhangi bir kesi atılmadan burun deliklerinden içeri girerek işlem yapılır. Çok fazla tercih edilen bir yöntem değildir genelde çok ciddi müdahaleler gerektirmeyen durumlarda kullanılır.

 

Burun Estetiği Ameliyatından Sonra İz Kalır mı?

Ameliyat sırasında burun deliklerinin ortası ufak bir kesi ile açılır ve içerden müdahaleler yapılır. İşlem bittikten sonra kesilen yere dikiş atılır atılan dikiş izi zamanla daha az belirgin hale gelir ama yok olmaz. Kapalı rinoplasti işleminde ise kesi oluşturulmadan işlemler burun deliklerinden yapıldığı için iz kalma gibi bir durum söz konusu olmaz.

 

Burun Estetiği Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyat süresi ortalama 3 saat sürmekle birlikte hastanın burun yapısına ve kullanılacak olan estetik tekniğine göre değişmektedir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrası

Ameliyat tamamlandıktan sonra hasta 1 gün hastanede yatırılır. Uyandıktan belli bir süre sonra burun ve göz çevresine buz uygulaması yapmalıdır.  Ameliyattan sonra çok fazla morluk oluşacağını ve kişinin uzun bir süre toplumdan uzaklaşacağı düşüncesi yaygın olsa da bu kanı doğru değildir. Artan teknolojik gelişmeler sağlık sektörüne de gelişmelere öncü olmuştur. Kullanılan cerrahi aletlerin daha kullanışlı olmasıyla hastanın iyileşme süresi gözle görülür seviyede artmıştır. Oluşan ödem ve morlukların iyileşmesi için yaklaşık ilk 3 gün buz uygulamasına devam edilmelidir. Hasta taburcu olduktan sonra doktorun vermiş olduğu ağır kesicileri ve kremleri kullanım talimatları doğrultusunda ihmal etmeden kullanmalıdır. İlk birkaç gün morlukların oluşması çok normaldir yaklaşık bir hafta sonra şişlikler ve morarmalar azalacaktır ve tamponların çıkarılmasıyla birlikte hasta daha da rahatlayacaktır. Yaklaşık 2 hafta dinlendikten sonra hasta iş hayatına dönebilir. Doktorun belirlediği tarihlerde mutlaka kontrolle gidilmelidir.

 

Burun Estetiği Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler;

Ameliyattan sonra darbe almaktan korunmaya çok dikkat edilmelidir,

Burun iyileşene kadar ağır egzersizlerden uzak durulmalıdır,

Doktorun tavsiye ettiği zamana kadar gözlük kullanımından kaçınılmalıdır,

Uyurken kafa kısmı yastık ile yükseltilerek sırt üstü uyulmalı,

Duş alınacağı sırada burnun ıslanmamasına dikkat edilmeli, tamponlar çıkarıldıktan sonra duş alınabilir.

 

Burun Estetiği Ameliyat Fiyatları Nedir?

Burun estetiği ameliyat fiyatları hastanın ameliyat olacağı hastane ya da doktora göre değişiklik gösterir. Daha sağlıklı bilgi için doktorunuzla ya da hastaneye görüşmeniz gerekmektedir.

 

Paylaş :


Yorumlar

Yorum Yaz