...

Vize Çeşitleri

       Bazı ülkelere giriş çıkış yapmak için gerekli olan resmi izinlere vize denir. Bazı ülkeler giriş çıkış için vize işlemlerini zorunlu kılarken bazıları vize istememektedir. Çeşitli nedenlerle başka ülkelere gidebilmek için vize çeşitleri de farklılık göstermektedir.  

 

                      VİZE ÇEŞİTLERİ NELERDİR 

 

Başka bir ülkeye eğitim, çalışmak, ziyaret, ticari, turistik vs. amaçlarla gitmek istendiğinde yaptığınız faaliyete uygun bir vize almanız gerekmektedir. Buna bağlı olarak başvuracağınız yerler ve hazırlamanız gereken evraklar almak istediğiniz vize türüne göre farklılık göstermektedir. Vize için gereken evraklar eksiksiz hazırlanmalı ve pasaport kontrolleri de ayrıca yapılmalıdır.  

 

  1. SCHENGEN VİZESİ : AB ülkelerine giriş için kullanılan, en çok tercih edilen ve en yaygın vize türüdür. 26 Schengen ülkesine ( Almanya, Macaristan, İsveç, Norveç, Avusturya, Belçika, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İtalya, Estonya, Finlandiya, İspanya, İsviçre, Letonya, İzlanda, Malta, Lüksemburg, Litvanya, Lihtenştayn, Polonya, Slovenya, Slovakya, Portekiz, Yunanistan ) bu vize ile giriş çıkış yapılabilir. Schengen ülkelerinden birine bu vize ile giriş yapıldığında diğer AB ülkelerine de giriş yapılabilmektedir. Ayrıca turistik vize de bu kategoriye girmektedir.  

 

  1. ÖĞRENCİ VİZESİ : Dil kursu, lisans, yüksek lisans, doktora gibi durumlarda eğitim almak amacıyla yurtdışına gidecek öğrencilerin alması gereken vize türüdür. Öğrencinin eğitim durumu ve süresine göre kısa veya uzun süreli öğrenci vizesi alınabilir.  

 

  1. ÇALIŞMA VİZESİ : Bireysel olarak ya da bir kuruluş daveti için yurtdışına çalışmak için giden kişilerin alması gereken vizedir. Burada bir şirketle anlaşmak yada şirketin size davet mektubu göndermesi işinizi kolaylaştıracaktır. Belgeleri eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlamak büyük önem taşımaktadır.  

 

  1. TRANSİT VİZE : Bir ülkeye giderken aktarma yapmanız gerekiyorsa bu vizeye ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu vize havaalanında uçak beklemek için verilir ve o ülkeye giriş yapılamaz. Bazı ülkeler bu vizeyi isterken bazı ülkeler beklemelerde vize istememektedir. Ayrıca transit vize için belgeler ülkeden ülkeye göre farklılık göstermektedir.  

 

  1. ZİYARETÇİ VİZESİ : Yurtdışında bulunan aile, akraba veya arkadaş ziyaretleri için alınması gereken kısa süreli vize türüdür. Vize işlemleri sırasında ziyaretin amacı kesinlikle belirtilmeli ve doğruluğunu kanıtlayıcı belgeler sunulmalıdır.  

 

  1. KAPIDA VİZE : Her ülkede uygulanmamakla birlikte bazı ülkelerin girişlerinde uyguladığı sınır kapısı vizesi olarak ta bilinir. Böyle bir durumda zorlanmamak açısından belgelerinizi yanınızda bulundurmanız gerekiyor.  


    Vize işlemlerinizde size Beşir Zengin Group çalışsanları olarak yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Her türlü soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Paylaş :


Yorumlar

Yorum Yaz