...

Şirket Kurma

Herhangi bir sektörde ticari faaliyetlerini yürütmek isteyen kişiler genelde ilk olarak şirket kurulumu ile başlarlar. Çünkü ne iş yapılırsa yapılsın fatura kesmek vergi ödemek zorunludur. Bunun için de şirket kurulumu gerekmektedir.  

 

Yabancıların Türkiye’de şirket kurmaları Devlet desteğinin de gittikçe artması sonucu talep görmektedir. Buna bağlı olarak yabancı yatırımcılar Türkiye’de çeşitli sektörlerde şirket kurma ve yatırım yapma gibi avantajları kaçırmamaktadır.  

 

Şirket kurarken bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekiyor. İlk olarak daha önceden kimsenin kullanmadığı bir ticari unvan belirlemek gerekiyor. Şirketin amacı, unvanı, kontratlar gibi ön hazırlıkların yapılıp mali müşavir ve avukat ile anlaşmakta gerekmektedir. Ayrıca şirket kurmadan önce yapılması gereken diğer önemli husus ise MERSİS ve KOSGEB destekleri varsa bunlara başvurmak gerekiyor. Ana sözleşme hazırlanıp noter tasdiki alındıktan sonra Ticaret Sicil Müdürlüğüne tescilinin yapılması şarttır. Çalışanlarınızın seçimi ve onların SGK işlemleri, maliyet ve gelir hesaplamaları da yapıldıktan sonra hedef kitlenizi tam olarak belirleyip yola çıkabilirsiniz.  

 

Türk Ticaret Kanununa göre Türkiye’de 5 farklı şirket türü bulunmaktadır. Bunlar Anonim şirketi, Limited şirket, Kollektif şirket, Komandit şirket ( Adi komandit ve Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket ) Kooperatif şeklinde olabilir. Bunlardan Anonim, Limited ve Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirket sermaye şirketi iken diğerleri şahıs şirketidir.  

 

Yabancı yatırımcılar da Türk yatırımcılar ile aynı şart ve özelliklerde saydığımız bu şirketlerin kurulumunu yapabilir ve gerekli teşvikleri alabilirler. Ancak şirket türleri için gereken evrakların hassasiyet ile hazırlanması gerektiğini unutmayın. Her şirket türü için ortak olan evraklar olduğu gibi her bir şirket türünün kendi özelinde gereken ek evraklar bulunur. Bu evrakların bir tanesinin bile eksik olması ya da zamanında hazırlanmaması sürecinizi sekteye uğratacak size zaman ve maliyet kaybı yaşatacaktır.  

 

Beşir Zengin Group çalışanları ve danışmanları olarak tüm şirket kurulum sürecinde yanınızda oluyoruz. Bizimle çalıştığınızda işleriniz hem daha az maliyetli hem de daha kısa sürede gerçekleşecektir. Bu da şirketinizin bir an önce faaliyete geçmesi demektir. Alanında uzman kadromuz şirket kurulum aşamasında size gerekli olan tüm evraklarınızı titizlikle hazırlayıp tüm soru ve işlemlerinizi elimizden geldiği kadar yapıyoruz. Beşir Zengin Group çalışanları her zaman hizmetinizdedir.  

Paylaş :


Yorumlar

Yorum Yaz