...

Avukat İşlemleri

 

Türkiye bulunduğu stratejik konum açısından yabancı yatırımcılar tarafından tercih edilen bir ülkedir. Türkiye’de şirket kurmak ve yatırım yapmak için belirli şartlar ve işlemler gerekmektedir.  

 

Kanun gereği Türkiye’de 5 farklı tür şirket kurulabilir. Bunlar anonim şirket, limited şirket, kollektif şirket, komandit şirket ve kooperatiflerdir. Ancak küresel anlamda en çok tercih edilen anonim ve limited şirketlerdir. Bu şirketlerin kurulumu sırasında gereken şartlar sağlandığında kurulumu gerçekleşir ve faaliyete başlayabilir. Bu iki şirket türü de en az tek ortakla kurulabilmektedir. Ortakların sorumluluğu ancak koydukları sermaye ile sınırlıdır. Tabi her iki şirketinde kurulabilmesi için asgari sermaye şartı bulunmaktadır. Iki şirket türünde de ortakların tamamı ve bir kısmı yabancı uyruklu olabilir.  

 

Şirket kuruluşu sırasında avukatlara da ihtiyaç duyulmaktadır. Avukatlar ; şirket kuruluş ve ana sözleşmesini  hazırlama, kurul toplantıları yapma, ticaret hukuku hakkında danışmanlık verme, sermaye indirimleri hakkında bilgi verme, yabancı ve ulusal şirketlerin kuruluşunu düzenleme, yabancı şirketlerin Türkiye şubesinin kurulumu gibi işlemleri yapmaktadırlar.  

 

Şirket kurulumu sırasında şirketler hukuku avukatları deneyim ve bilgileri çerçevesinde şirket kurulumunu baştan sona kadar yöneterek ileride çıkabilecek sorunları da ilk etapta engellemektedirler. Beşir Zengin Group bünyesinde bulunan şirketler hukuku avukatları Türk ve yabancı sermayeli şirket kuruluşları, ortakların sermayeleri ve risk yönetimlerini izleyerek danışmanlık hizmeti vermektedirler.  

 

Şirketler hukuku avukatları ortaklar arasındaki sözleşmeler, şirket kuruluşu sırasında karar verme ve uygulama süreçlerinin takibi, birleşme ve devralma işlemleri, şube açılışı, dernek ve vakıf kuruluşlarında da müvekkillerinin hizmetindedirler.  

 

Teknolojinin de gelişmesiyle şirket kurulumlarındaki işlemler bir nebze daha kolaylaşsa da bazı işlemlerin yakinen takip edilmesi gerekmektedir. Şirket kurulum işlemlerinin bir uzman tarafından takibi önemlidir. Bu yüzden yatırımcıların şirketler hukuku alanında uzman avukatlar ile çalışması elzemdir. Uzman avukat, kurmak istenilen yapının hangi şirkete uygun olduğuna karar verilmesinde, hukuki ve mali nüansların birlikte değerlendirilmesinde etkili olup ileride yaşanabilecek kayıpların önüne geçmektedirler.  

 

Beşir Zengin Group tüm şirket kurulumu ve yatırım işlemlerinizde deneyimli çalışanları ile size danışmanlık yapmakta ve memnuniyetinizi kazanmaktadır. Türkiye’de şirket kurulumu ile ilgili her türlü soru ve işlemleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.  

Paylaş :


Yorumlar

Yorum Yaz